Narodziny nowej społeczności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
piątek, 06 października 2017 13:23

W l. 1945 - 47 na terenie Ziemi Choszczeńskiej nastąpiła całkowita wymiana ludności. Resztki ludności niemieckiej wysiedlono za Odrę. Przybyła ludność polska z różnych stron kraju i Europy.
Zespół Szkół nr 3 w Choszcznie podsumował realizację trwającego od 2015 r. projektu pt. Partnerstwo w bliskości tradycji.

Przesiedleńcze historie

Perełką projektu – jak mówiła dyrektor szkoły Aneta Zaczek - był cykl spotkań z najstarszymi mieszkańcami wsi: Suliszewo (niem. Zühlsdorf),   Raduń (niem. Radun), Zamęcin (niem. Sammenthin) i Kołki (niem. Rohrbeck). Ich wspomnienia o trudach podróży na Ziemie Odzyskane, o strachu, głodzie i niepewności, jakie towarzyszyły budowaniu nowego życia dały początek kolejnemu pomysłowi: na bazie starych rycin, pocztówek i fotografii z prywatnych archiwów powstały filmy dokumentalne autorstwa Anety Zaczek. Można je znaleźć na youtube: Przesiedleńcze historie życiem malowane + nazwa miejscowości.

Ciągłość pokoleń

Mocnymi partnerami Zespołu Szkół nr 3 w realizacji projektu były m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Choszczeńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Urząd Miejski w Choszcznie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach i warsztatach. Uczniowie klasy fryzjerskiej zorganizowali pokaz stylistyki i wizażu w Suliszewie. Inni uczyli się śpiewu korzystając z realizowanego przez SP im Jana Pawła II  projektu pt. Korytowo na ludowo. Rękodziełami pochwaliły się KGW z Suliszewa: warsztaty z papierowikliny oraz Zamęcina: z florystycznej sztuki z bibuły.
MG

Filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=TeIvNEq7KIg (o Suliszewie)
https://www.youtube.com/watch?v=dz7RjTg_1C8 (o Kołkach)
https://www.youtube.com/watch?v=SXCdqmecjJU (o Zamęcinie)
https://www.youtube.com/watch?v=uXEp-uuHq2Q (o Raduniu)