Szlak zakonu cystersów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jakub Łoński   
poniedziałek, 17 lipca 2017 10:36

W oparciu o materiały z Bierzwnika napisano już dwadzieścia prac magisterskich i licencjackich. Tamtejszy klasztor był od 1294 r. centrum opactwa cysterskiego obejmującego obszar dzisiejszej gminy Bierzwnik i część gminy Krzęcin. Od 1992 r. ekspedycja archeologiczna z IP z Poznania prowadzi w dawnym Marienwalde (z niem. Las św. Maryi) prace archeologiczno-architektoniczne.

Podczas tegorocznego święta „3 dni na cysterskim szlaku” ekipa archeologów oprowadzała gości po kompleksie pocysterskim w Bierzwniku. Ich wiedza o dawnym opactwie, kulturze cysterskiej w Polsce i Europie cieszyła się w miniony weekend ogromnym zainteresowaniem.

Jak co roku podczas imprezy odbyły się Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych. Na stoiskach wystawców z Polski, Białorusi, Holandii i Niemiec znaleźliśmy m.in. miody, konfitury, nalewki, herbaty, wyroby ceramiczne, rękodzieło uzytkowe, rzeźby w drewnie, wyroby kowalstwa artystycznego, biżuterię.

Nie zawiodły Koła Gospodyń Wiejskich z Brenia, Łaska-Wygonu, Górzna. Panie przygotowały m.in. ciasta własnego wypieku, gołąbki, kiszkę ziemniaczaną, pierogi, risotto po cystersku – czyli z grzybami.
Pogoda dopisała i szereg atrakcji zgromadziło wielu zainteresowanych: pokazy rycerskie Komandorii Templariuszy, zabawy dla dzieci, przymierzanie zbroi, nauka walk, plenery malarskie, warsztaty rękodzieła, popisy lokalnych artystów, biesiada w piwnicy klasztornej. Pierwszy raz na targach pojawiło się Nadleśnictwo Bierzwnik, proponując ciekawe zabawy edukacyjne, przyciągajace przede wszystkim najmłodszych.

Powiat Choszczeński był współorganizatorem tegorocznej edycji imprezy „3 dni na cysterskim szlaku”.