Jubileusz XX-lecia Parafialnego Zespołu Caritas Barnimie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 15 maja 2017 14:27

Jubileusz XX-lecia Parafialnego Zespołu Caritas Barnimie rozpoczął się w sobotę, 06.05.2017r. uroczystą Mszą Świętą w Barnimiu koncelebrowaną przez ks. dyr. Macieja Szmuca, ks. kanonika Sławomira Kokorzyckiego i Księdza Proboszcza Wojciecha Kozuba, poprzedzoną pięknym koncertem Chóru Świętej Klary z Pełczyc. Po jej zakończeniu wszyscy goście przemieścili się do Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie w holu sali widowiskowej WEDEL odbył się wernisaż wystawy poświęconej jubileuszowi Caritas w Barnimiu pt. „20 lat w służbie Caritas 1997-2017” przygotowanej z pomocą Biblioteki Publicznej w Drawnie. Założycielem Parafialnego Zespołu Caritas Barnimie był śp. Ks. Ireneusz Starachowski. Przez cały 20-letni okres działalności jego Przełożonym był i jest Andrzej Konopelski; od 15 lat z kolei przewodniczy mu ks. kan. Wojciech Kozub -Proboszcz Parafii Barnimie.

 

 

Wystawa starała się przybliżyć dorobek 20 lat działalności Caritas, przełożony na artykuły prasowe takich gazet jak m.in: Gazeta Lubuska, Kurier Szczeciński czy Głos Szczeciński. Ponadto na fotografiach przedstawione zostały organizowane imprezy: jak Dzień Dziecka, wycieczki, pielgrzymki czy Bale charytatywne. Parafialny Zespół Caritas w Barnimiu prowadzi od początku swojej działalności kroniki Caritas i stronę internetową. Za swoją działalność otrzymał kilka wyróżnień, w tym  „Drawieńskie Żurawie”, „Medal za Zasługi dla Powiatu Choszczeńskiego”. Od samego Papieża Franciszka wolontariusze Caritas otrzymali pasterskie błogosławieństwo a imienne przekazane zostało od JE Abp Andrzeja Dzięgi.
Całą galę z wielką swadą i humorem poprowadziła pani Joanna Osińska.
Wiele znakomitości wzięło udział w tej  uroczystości; od włodarzy naszej gminy: Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego i Przewodniczącego RM w Drawnie Czesława Paszkiewicza po Starostę Choszczeńskiego Adama Andriaszkiewicza. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także ks.kan.Maciej Szmuc – dyr. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. kan. Sławomir Kokorzycki oraz wielu szefów i delegatów instytucji szczebla powiatowego oraz gminnego a także wszystkich tych, którzy zawsze albo okazywali serce i pomoc Parafialnemu Zespołowi Caritas Barnimie albo są jego filarami.
Honorowy patronat nad jubileuszem objęli:
Jarosław Rzepa – wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego woj. Zachodniopomorskiego, Andrzej Chmielewski-Burmistrz Drawna oraz Ks.dyr. Maciej Szmuc, który też jako pierwszy w imieniu Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oficjalnie zabrał głos dziękując całemu Zespołowi Wolontariuszy Caritas Barnimie. Podczas gali wręczane były statuetki i podziękowania wszystkim wieloletnim wspierającym, urozmaicone muzycznymi przerywnikami w wykonaniu uczestników sekcji wokalnej Drawieńskiego Ośrodka Kultury prowadzonej przez instr. Bartka Michalczyka: Daniela Dzierbunowicza, Zuzi Jakubas i Hani Dziatko.
Pierwsze, przez wszystkich członków kapituły w osobach ks.Wojciecha Kozuba, Andrzeja Konopelskiego, Jana Mateuszczyka, Mariana Kuca i  Paweł Nahorskiego, wręczone zostały Statuetki Barnima będące  wielkim DZIEKUJĘ, podyktowanym potrzebą serca. Otrzymali je: Magdalena i Sławomir Bącelakowie z Niemieńska, Bożena i Ryszard Nikorowiczowie z Drawna oraz Krystyna i Krzysztof Marszałkowie ze Szczecina. Natomiast Super Statuetka Barnima przyznana została Firmie Pierot ze Szczecina.
Kolejne wyróżnienie: statuetkę „Mnieście uczynili” - przyznawane przez Caritas Archidiecezji Szczecinsko-Kamieńskiej otrzymał z rąk księdza Dyrektora Macieja Szmuca: Andrzej Chmielewski – Burmistrz Drawna,
W kategorii: POMOC FINANSOWA - za 20 lat wspierania działalności Caritas Barnimie na rzecz ludzi potrzebujących SZKLANĄ STATUETKĄ wręczaną przez Burmistrza Drawna i Przełożonego Caritas uhonorowani zostali:
1.Anna, Eugeniusz Meisingerowie -Barlinek
2. Renata,Paweł Nahorscy -Choszczno
3.Mariola,Andrzej Komarzańscy-Drawno
4. Barbara,Jan Mateuszczykowie -Barnimie
5.Zdzisława, Roman Wolakowie – Szczecin
6.Ewa, Marek Miłaszewscy -Drawno
7.Dorota, Zbigniew Grochowscy -Drawno
8.Agnieszka, Roman Biretowie –Choszczno
9. Aleksandra Izydorczyk i Artur Topka z Podegrodzia
10. Zarząd Powiatu w Choszcznie, pan starosta Adam Andriaszkiewicz
11. Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski
12.Poldanor S.A. Przechlewo, prezes Grzegorz Brodziak.

W kategorii: POMOC FINANSOWA I WSPÓŁPRACA, szklaną statuetkę przyznano następującym instytucjom:
1.    Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie, dyr. Maria Jędrzejczyk
2.    Nadleśnictwu Drawno /Nadleśniczy Włodzimierz Rocławski/
3.    Firmie GASPOL S.A. Szczecin   
Natomiast pamiątkowe statuetki w kategorii WSPÓŁPRACA otrzymali.
1.Drawieński Park Narodowy ( dyr. Paweł Bilski)
2.Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie/komendant Ireneusz Winnicki/
3.Komenda Powiatowa PSP w Choszcznie /komendant Marek Garbicz/
4.Chór św. Klary z Pełczyc.
5.Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej –ksiądz dyr. Maciej Szmuc
W kolejnej odsłonie z rąk Burmistrza Drawna, Przewodniczącego RM, Starosty Choszczeńskiego  oraz Przełożonego PZ Caritas bardzo ważne podziękowania otrzymali wszyscy wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas w Barnimiu
Nie mogło na tej gali zabraknąć chwili na składanie życzeń bohaterom dzisiejszej uroczystości czyli Caritas Barnimie. Na ręce Przełożonego Zespołu Andrzeja Konopelskiego oraz Przewodniczącego Księdza Wojciecha Kozuba złożono wiele wiązanek kwiatów, prezentów; padło też wiele zasłużonych słów uznania. Wszyscy obecni zaproszeni zostali do pomieszczeń Środowiskowego Domu Samopomocy w Drawnie na pyszny poczęstunek.
Parafialny Zespół Caritas Barminie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości. A my? Mamy nadzieje, że spotkamy się na kolejnym, za 5 lat, „srebrnym” jubileuszu! Więcej szczegółów będą mogli Państwo przeczytać na stronie Caritas Barnimie.

foto.info. A. Konopelski (Caritas Barnimie)